Skóra

Czym jest skóra crazy horse?

skóra crazy horse

Skóra crazy horse to gatunek wysoce cenionej skóry o dużej wytrzymałości i niepowtarzalnym licu. Proces jej uzyskiwania jest skomplikowany i długotrwały, ceny bywają zawrotne, a zamiłowanie klientów niezmienne. Kto raz wypróbował skóry crazy horse często do niej wraca. To taki materiał który żyje z jej użytkownikiem, podkreśla jego charakter i naprawdę daje się lubić.

Żmudny proces produkcji daje wspaniały efekt!

Proces garbowania skóry crazy horse polega na wielokrotnym zamaczaniu jej w gorących naturalnych olejach (tak zwane wyprawianie tłuszczem). Natłuszczanie podnosi współczynnik odporności na wilgoć i znacząco obniża przepuszczalność wody dzięki czemu skóra crazy horse świetnie użytkuje się w zmiennych warunkach pogodowych. Lico skóry jest wielokrotnie przeszlifowane co powoduje, że skóra ta przypomina nubuk. Te dwa zabiegi – olejowanie i szlifowanie – dają ostatecznie niezwykle ciekawy efekt powierzchni gładkiej, ale jednocześnie matowej. Gotowe skóry mogą znacznie różnić się grubością, począwszy od bardzo grubych i sztywnych po całkiem cienkie i elastyczne około 1mm grubości. Różne jest także wyprawienie mizdry (spodniej strony skóry), od całkowicie gładkiego po dość mechate.

Co można wytworzyć ze skóry crazy horse?

Wachlarz możliwości jest właściwie nieograniczony. Obuwie, aktówki, nesesery, listonoszki to zaledwie początek długiej listy produktów które pięknie prezentują się w crazy horse. Powierzchnia skóry niejako pracuje z właścicielem, w miarę użytkowania niepowtarzalnie się starzeje – stąd też wysoka ocena estetyki produktów tzw. “vintage look”. To pewnym czasie użytkowania sama listonoszka będzie wyglądać inaczej u dwóch różnych użytkowników, a w świecie masowych fabrycznych produktów to ceniona rzadkość.

Jeśli zależy nam na efekcie nowości – także nie ma problemu! Zabiegi renowacji tej skóry są proste, skuteczne (czasem wystarczy przetarcie dłonią by odświeżyć strukturę lica) i pozwalają na przywrócenie nawet bardzo zniszczonej powierzchni praktycznie do stanu nowości.

Brzmi dobrze! Czy są jakieś wady?

Ze względu na długotrwały i skomplikowany proces pozyskiwania tej skóry crazy horse osiągają zawrotne ceny – to właściwie ich jedyna wada. W pakiecie z ceną jednakże otrzymujemy jednakże niepowtarzalność. Moim zdaniem rozsądny kompromis!

(2) Comments

  1. Na skórze powstają liczne zadrapania

    1. bellabulba says:

      Tak, te “zadrapania” wynikają z użytkowania i czynią skórę niepowtarzalną. Żeby odświeżyć zużyte lico można przetrzeć je wilgotną szmatką – wilgotną, nie mokrą!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *