Skóra

Dobra skóra naturalna

Istnieje wiele kryteriów, którymi powinna charakteryzować się skóra naturalna. I definicja określenia “dobra” wcale nie jest prosta – skóra naturalna powinna mieć odpowiednie wybarwienie, wykończenie warstwy wierzchniej i spodniej, grubość, ciągliwość czy elastyczność. Zupełnie innej skóry naturalnej potrzebujecie by zrobić siodło, piłkę, torebkę, rękawiczki czy kurtkę. Nie ma więc jednej “dobrej” skóry do wszystkiego.

Dziś chciałabym przybliżyć Wam temat pochodzenia skór naturalnych – pochodzenie ma bowiem ogromne znaczenie jeśli chcecie dokonywać świadomych wyborów konsumenckich.

Pochodzenie skór naturalnych

Jako świadomy twórca zwracam szczególną uwagę na to gdzie kupuję skóry do mojej pracowni. Głównie dlatego, że sama chcę obcować z najlepszej jakości skórami, tylko takowe posiadam w swojej manufakturze. Po pierwsze, wspieram rodzimy rynek i zwykle decyduję się na zakup polskich skór. Jeśli mam trudność ze znalezieniem dobrej skóry lokalnie, bezwzględnie kieruję się zasadą, że ma być to skóra z obszaru UE. Przepisy Unii Europejskiej (dyrektywa 2010/75/UE) regulują proces przetwarzania skór minimalizując jego wpływ na środowisko naturalne. Są to wymogi dotyczące zamkniętego obiegu wody, gospodarowania ściekami czy odpadem poprodukcyjnym. Ze względu na koszty część rodzimych garbarni upadła na etapie wprowadzania tych przepisów w Polsce. Te zakłady, które przetrwały, zmuszone były do dostosowania swojej linii produkcyjnej by spełnić rygorystyczne wymogi środowiskowe. Kupując skórę na terenie Polski i szerzej UE jestem pewna, że skóra naturalna wytwarzana jest w możliwie najbardziej ekologiczny sposób.

A co z wyrobami z Azji?

Azjatycki przemysł skórzany jest bardzo licznym pracodawcą i ogromnym graczem na masowym rynku garbarskim, jednocześnie wymienia się tutaj niskie standardy pracy oraz problemy z ochroną środowiska. Dwa największe problemy pracowników tego sektora to zarobki poniżej norm oraz zagrożenie zdrowia poprzez obcowanie z substancjami chemicznymi. W Azji skóry naturalne pozyskiwane są głównie poprzez chromowanie czyli proces wysoce chemiczny – dla porównania, producenci europejscy zawsze podają sposób garbowania skóry: chromowanie, roślinny lub mieszane – więcej na ten temat przeczytacie we wpisie. Tamtejsze garbarnie stosują przestarzałą technologię, nie przestrzegają norm bezpieczeństwa, nieefektywnie gospodarują ściekami i odpadami stałymi, a to sprawia, że gleby i wody gruntowe w okolicznych wioskach są zanieczyszczone. W pobliżu zakładów często składuje się odpady poprodukcyjne. Działalność azjatyckich garbarni ma zatem negatywny wpływ na społeczności lokalne i środowisko naturalne.

To konsument decyduje

Jak zwykle w takich sytuacjach wybór należy do konsumenta. Jest mnóstwo pięknych polskich manufaktur które przykładają wagę do procesu produkcyjnego. Firmy te kupują skóry naturalne z terenu UE i tutaj produkują. Zwykle nie są tak znani, jak wielkie zachodnie koncerny, ale mają nietuzinkowa ofertę i doskonałą jakość ręcznej roboty. Zawsze staram się wybierać buty, torebki od lokalnych rzemieślników, jako konsument lubię posiadać produkt luksusowy i ekologiczny zarazem.

Jak to jest z produktami bella bulba? Wszystkie skóry z kolekcji IGNITE pochodzą z Polski i są garbowane roślinne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *