Ekologia

Ekoskóra – to skóra czy nie?

To co na zachodzie Europy powszechnie nazywa się “faux leather” czy “fake leather” (w dosłownym tłumaczeniu “sztuczna skóra”) w Polsce zwykliśmy nazywać ekoskóra. Niestety, mamy do czynienia z bardzo niską świadomością społeczeństwa czym w ogóle owa ekoskóra jest. Sama jej nazwa z pewnością wprowadza nas w błąd – sugeruje, że mamy do czynienia z ekologicznym zamiennikiem skóry naturalnej, który jako taki jest lepszy dla środowiska. Niestety nic z powyższego nie jest prawdą…

Czym zatem jest ekoskóra? 

Proces wytwarzania ekoskór polega na pokrywaniu warstwy tkaniny poliestrowej specjalnymi substancjami zwiększającymi jej odporność. Te substancje to substancje ropopochodne, niebiodegradowalne. Produkcja ekoskóry osiągnęła już tak wysoki poziom, że czasami na pierwszy rzut oka (zwłaszcza w przypadku obuwia) rozpoznać czy mamy do czynienia ze skórą sztuczną czy tą naturalną. W razie wątpliwości na etapie zakupu musimy zdać się na informację na metce. Jako konsumenci, użytkownicy gotowego produktu, zasadniczą różnicę odczujemy obcując z tymże właśnie. Skóra naturalna pracuje wraz z nami, w pewnym zakresie dostosowuje się do kształtu stopy, dlatego tylko takie buty mogą być naprawdę wygodne. Skóra naturalna oddycha, dlatego tylko takie kurtki mogą być naprawdę komfortowe. Wreszcie, skóra naturalna pięknie się starzeje, dlatego tylko takie torebki mogą być naprawdę charakterne. Żadne z powyższych nie odnosi się do skór sztucznych.

W czym tkwi wabik?

Oczywiście jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W dużym przybliżeniu (naprawdę dużym bo rozstrzał cenowy skór jest ogromny) cena skóry ekologicznej to 10% ceny skóry naturalnej: 20PLN vs 200PLN za 1m. To nie wszystko! Proces produkcyjny galanterii skórzanej jest skomplikowany, długotrwały, wymaga umiejętności rzemieślniczych oraz specjalistycznego zaplecza kaletniczego. Wszystko to podraża cenę gotowych produktów ze skóry naturalnej. Biorąc pod uwagę preferencje polskiego konsumenta dotyczące właśnie przede wszystkim ceny, łatwo zgadnąć, że ekoskóra robi u nas zawrotną karierę. Na zachodzie, gdzie ta świadomość jest znacznie wyższa, “faux leather” zarezerwowana jest raczej dla mniej zamożnych grup społecznych.

Ostateczna decyzja należy zatem do nas – konsumentów.

Kupujmy świadomie, pamiętając, że ekoskóra to materiał niebiodegradowalny. Zużyta po jednym sezonie torebka czy buty zaśmiecają naszą planetę długie dziesiątki lat! Skóra naturalna także nie jest wieczna, powiecie? Owszem, ale skóra naturalna to materiał, który z wiekiem nabiera charakteru i może służyć nam bardzo długo, latami. Kiedyś także się zużyje, ale ponieważ jest surowcem “naturalnym”, a jako taki szybko ulega biodegradacji.

Kilkukrotnie pytaliście czy używam ekoskóry w swojej pracowni. Odpowiedź brzmi: NIE. Używam najbardziej ekologicznych skór naturalnych dostępnych na rynku, ale nie są to ekoskóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *