Skóra

Produkcja skóry naturalnej

Skóra zwierzęca jest odpadem poprodukcyjnym sektora mięsnego. Skupowana przez grabarnie, zakłady produkcji skóry naturalnej, jest przetwarzana w długotrwałym i skomplikowanym procesie ostatecznie staje się surowcem gotowym. Jako taka skóra naturalna jest materiałem do produkcji konfekcji, galanterii i wielu innych.

Jak działa garbarnia?

Proces garbarski polega na przetworzeniu skóry od odpadu odzwierzęcego (golizny) do gotowego surowca czyli skóry naturalnej. Proces ten jest złożony, angażuje duże ilości wody, substancji chemicznych i nakłady pracy. Samo garbowanie (nakładanie garbnika) to jedynie etap całego procesu przetwórczego. By przygotować skórę do tego procesu stosuje się m.in. solenie lub suszenie, a następnie nawilżenie w celu przywrócenia skórze elastyczności. Zmiękczona zostaje sierść oraz górna warstwa skóry, a całość oczyszczona z resztek tłuszczu. Dopiero tak przygotowaną skórę można garbować. Ostatni etap to mycie i nasączanie substancjami oleistymi. Na sam koniec następuje barwienie i impregnacja przy pomocy olejków, wosku oraz tłuszczu. To od tego etapu produkcji skóry naturalnej zależy jak będzie ona ostatecznie wyglądać.

Co to jest wyprawa roślinna?

Garbowanie skóry polega na namoczeniu jej w brzeczce – roztworze garbnika. Ten etap trwa najdłużej: czasem kilkanaście godzin, a czasem nawet miesiąc – uzależnione jest to od potrzeb oraz zastosowania technologii. Warto pamiętać, że im mniej czasu brzeczka ma na dotarcie do tkanek wewnątrz skóry, tym większe prawdopodobieństwo, że wykorzystuje się w niej szkodliwe związki chemiczne, takie jak na przykład chrom na szóstym stopniu utlenienia. Domniemuje się iż chrom ten może powodować podrażnienia skóry podczas użytkowania gotowego produktu. 

Alternatywą jest garbowanie roślinne, które jest znacznie bardziej czasochłonne. Na roztwór brzeczki roślinnej składają się garbniki roślinne, takie jak kora dębu, brzozy czy wierzby. Nie stosuje się tutaj żadnych przyspieszaczy chemicznych, wyprawa roślinna jest “naturalna” i dzięki temu znacznie bezpieczniejsza od chromowej. Produkcja skóry naturalnej metodą roślinną jest powszechna na terenie UE.

Trochę o ekologii…

Jak każdy przemysł, także i produkcja skóry naturalnej ma wpływ na środowisko. Stosowanie farb, garbników, chromu i szeroko rozumianej “chemii” stwarza potencjalne zagrożenie. Wszyscy producenci działający na terenie UE muszą dostosować swoje linie produkcyjne do ścisłych przepisów środowiskowych, a to znacząco minimalizuje ryzyko – już o tym wspominałam we wpisie o pochodzeniu skór. Z pewnością kupowanie skór naturalnych pochodzących z terenu UE jest najlepszym możliwym wyborem dla środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *