Ekologia Świece naturalne

Rodzaje świec

Właściwości i rodzaje świec to temat, o którym mogliście już przeczytać w artykule o wyższości świec naturalnych oraz o świecach z wosku pszczelego. Czas na kolejną porcję informacji, tym razem usystematyzujemy wiedzę o woskach – najistotniejszej składowej świecy. Wosk, to inaczej paliwo z którego świeca została wykonana, zasila knot i powoduje jego wypalanie. 

Ostatnio na Instagramie zadałam Wam pytanie: „Czy świece są zdrowe?”. Jakież było moje zdziwienie, gdy 100% respondentów odpowiedziała, że TAK! Kochani, nic bardziej mylnego! Niestety, nie każda świeca jest zdrowa, pisałam już o tym w poprzednim artykule. O tym jaka jest, decyduje rodzaj świecy, czyli właśnie użyty do jej wytworzenia wosk (oraz knot). Nie każdy rodzaj świecy nada się do każdego celu, więc chciałabym tę wiedzę nieco uporządkować, mam nadzieję, że poniższa tabela ostatecznie rozwieje Wasze wątpliwości.

ParafinaWosk roślinnyWosk pszczeli
Wpływ na zdrowienegatywnyneutralnypozytywny
Pochodzeniechemiczenaturalnenaturalne
Cena$$$$$$
Proces produkcjiłatwyumiarkowanytrudny
Zapachbezzapachowy, często aromatyzowany w procesie produkcjibezzapachowy, często aromatyzowany w procesie produkcjimiodowy, zwykle nie aromatyzowany w procesie produkcji
Kolorkremowy,
często barwiony w procesie produkcji
kremowy,
często barwiony w procesie produkcji
kremowy do karmelowego
i wszystkie odcienie żółci
Dymieniedymi,
niestabilny płomień
praktycznie bezdymowe, stabilny płomieńcałkowicie bezdymowe, stabilny
płomień
Szybkość spalaniaszybkoumiarkowaniepowoli

Nie ma więc zaskoczeń jeśli chodzi o rodzaje świec. W tym zestawieniu zdecydowanie najsłabiej wypada parafina, pomimo swojej taniości, a co za tym idzie powszechności, jest niestety szkodliwa – najlepiej palić ją w otwartych przestrzeniach. Zdecydowanie najkorzystniej natomiast wypada wosk pszczeli. Rzeczywiście, jest to wyjątkowy dar natury. Jego naturalne właściwości nie wymagają specjalnych manipulacji przy wyglądzie, kolorze czy zapachu. Jest znany od stuleci, ale, tak jak wtedy, to najdroższy dostępny na rynku wosk.

Mówiąc o wosku, warto pochylić się także nad tematem knotów, ale o tym oddzielny wpis! Niniejszy artykuł oparty jest na mojej wiedzy i ma charakter wyłącznie edukacyjny. Nie jestem fizykiem ani chemikiem, informacje tutaj przedstawione zebrałam z różnych, głównie internetowych, źródeł oraz wieloletnich eksperymentów własnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *