Ekologia Świece naturalne

Rodzaje świec

Właściwości i rodzaje świec to temat, o któremu poświęciliśmy już kilka wpisów – ostatni o świecach z wosku pszczelego. Czas na kolejną porcję informacji, dziś usystematyzujemy wiedzę o woskach czyli najistotniejszej składowej świecy.

Krótko mówiąc wosk to paliwo z którego świeca została wykonana – zasila knot i powoduje jego wypalanie. Warto zastanowić się jakie to paliwo i co wypalamy w domowym zaciszu.

W instagramowej ankiecie pytaliśmy Was “Czy świece są zdrowe?” 100% respondentów odpowiedziało: TAK. Niestety, nic bardziej mylnego, nie każda świeca jest zdrowa, o czym pisaliśmy już poprzednim artykule. O tym jaka jest świeca, decyduje jej rodzaj, czyli właśnie użyty do jej wytworzenia wosk (knot także nie jest bez znaczenia). Nie każdy rodzaj świecy nadaje się do palenia wewnątrz, inny jest czas palenia i właściwości. Dlatego próbując tę wiedzę nieco uporządkować, przedstawiamy tabelę, która ostatecznie rozwieje Wasze wątpliwości.

ParafinaWosk roślinnyWosk pszczeli
Wpływ na zdrowienegatywnyneutralnypozytywny
Pochodzeniechemiczenaturalnenaturalne
Cena$$$$$$
Proces produkcjiłatwyumiarkowanytrudny
Zapachbezzapachowy, często aromatyzowany w procesie produkcjibezzapachowy, często aromatyzowany w procesie produkcjimiodowy, zwykle nie aromatyzowany w procesie produkcji
Kolorkremowy,
często barwiony w procesie produkcji
kremowy,
często barwiony w procesie produkcji
kremowy do karmelowego
i wszystkie odcienie żółci
Dymieniedymi,
niestabilny płomień
praktycznie bezdymowe, stabilny płomień całkowicie bezdymowe, stabilny
płomień
Szybkość spalaniaszybkoumiarkowaniepowoli

Nie ma więc zaskoczeń jeśli chodzi o rodzaje świec. W tym zestawieniu zdecydowanie najsłabiej wypada parafina, pomimo swojej taniości, a co za tym idzie powszechności, jest niestety szkodliwa – najlepiej palić ją w otwartych przestrzeniach. Zdecydowanie najkorzystniej natomiast wypada wosk pszczeli. Rzeczywiście, jest to wyjątkowy dar natury. Jego naturalne właściwości nie wymagają specjalnych manipulacji przy wyglądzie, kolorze czy zapachu. Jest znany od stuleci, ale, tak jak wtedy, to najdroższy dostępny na rynku wosk.

PS od autora: Niniejszy artykuł oparty jest na mojej wiedzy i ma charakter wyłącznie edukacyjny. Nie jestem fizykiem ani chemikiem – informacje tutaj przedstawione zebrałam z różnych, głównie internetowych, źródeł oraz wieloletnich eksperymentów własnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *