Ekologia Świece naturalne

Woski roślinne w świecach

Świeca – nieodzowny dodatek romantycznej kolacji i wieczoru we dwoje lub większym gronie – uspokaja, działa oczyszczająco na sfery duchowe, przepływ dobrej energii, poprawia nastrój i generalnie wywołuje pozytywne wibracje… I wszystko fajnie, gdyby nie to, że jednocześnie truje! Spokojnie, nie musimy rezygnować ze świec. Na poważnie rozważmy kwestię zakupu świec naturalnych, których głównych i jedynym składnikiem są właśnie woski roślinnych. Woski roślinne, pozyskiwane z soi, rzepaku czy kokosa, stanowią naturalną i zdrową alternatywę dla parafiny.

O parafinie słów kilka

To będzie część dla osób o silnych nerwach… Parafina, czyli wosk w świecach tradycyjnych, w większości wykonywana jest z odpadów po procesie rafinacji ropy naftowej. Cytując badania American Lung Association, paląc świece z parafiny, wypuszczamy do atmosfery jedenaście (!) rożnych toksyn, z czego dwie substancje – toluen i benzen – są rakotwórcze. Toluen dodatkowo jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego i immunologicznego. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, obniża koncentrację. Także knoty świec są nie bez znaczenia, takie z metalowym rdzeniem posiadają w składzie między innymi ołów…

To nie koniec! Jeśli korzystacie ze świec zapachowych – syntetyczne olejki zapachowe są bogate w lotne związki organiczne i ich spalanie uwalnia te niechciane substancje do powietrza. Uważajmy zatem szczególnie na te najtańsze mocno aromatyzowane świeczki. Zazwyczaj palimy je w zamkniętych pomieszczeniach – sypialniach, salonach – jednocześnie na własne własne życzenie fundujemy sobie skażone powietrze…

Alternatywna kuracja domowa

Doskonałą przeciwwagą dla świec parafinowych są ich naturalne odpowiednik: świece wykonane wosków roślinnych. Prym popularności wiedzie tutaj soja, a za nią długo, długo nic. Soja jest stosunkowo twarda i nieźle przenosi zapachy stąd też mnogość zapachowych świec sojowych na rynku. Istnieją także tzw. ekowoski (domieszka oleju palmowego) czy woski sojowo-kokosowe. Wszystko to produkty naturalne, które przy użyciu dobrych naturalnych knotów pozwolą nam cieszyć się zaletami świecy bez efektu skażenia powietrza w domu. Niewątpliwą zaletą świec naturalnych jest nietoksyczność, biodegradowalność, ale także wydajność. Świece sojowe palą się dwa razy dłużej niż parafina! Woski roślinne są kilkukrotnie droższe od parafiny. Same świece na szczęście, nie odbiegają ceną aż tak znacząco. Całkowitym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że na rynku dostępne są także woski rzepakowe. Wosk ten nie zawiera ropy naftowej, żadnych jej pochodnych, herbicydów, pestycydów czy toksyn.

Dla porządku rzeczy należy wspomnieć jeszcze o świecach z wosku pszczelego – jest to tak niszowy i ekskluzywny produkt, że postanowiłam poświęcić mu odrębny wpis. O świecach opowiadam z wielką pasją na naszym Instagramie, część z tych opowieści możecie znaleźć w zapisanych relacjach na profilu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *